Akty Oskarżenia za niezłożenie sprawozdań finansowych spółki

Prokuratura coraz częściej kieruje akty oskarżenia przeciwko członkom zarządu za niezłożenie sprawozdań finansowych spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). W konsekwencji sądy  w wydziałach karnych coraz częściej rozpatrują sprawy dotyczące niezłożenia sprawozdania w ustawowym terminie. Złożenie sprawozdania finansowego do  KRS to nie tylko obowiązek administracyjny – jego zaniedbanie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, a nawet karnych. 

Zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości,  każda jednostka prowadząca księgi rachunkowe,   a zwłaszcza spółki   kapitałowe   (z o.o. i akcyjne), ma obowiązek corocznego sporządzenia i złożenia sprawozdania finansowego do Repozytorium Dokumentów Finansowych Krajowego Rejestru Sądowego (RDF KRS). Termin na złożenie to 15 dni od zatwierdzenia sprawozdania, które zgodnie z przepisami powinno nastąpić nie później niż 6 miesięcy od zakończenia roku obrotowego. W  praktyce oznacza to, że większość spółek powinna złożyć sprawozdanie do 15 lipca każdego roku.

Sprawozdania finansowe stanowią podstawowe źródło informacji o kondycji spółek dla wierzycieli, kontrahentów, inwestorów oraz organów administracji publicznej. Brak takich danych narusza zasadę transparentności obrotu gospodarczego i budzi podejrzenia co do uczciwości przedsiębiorstwa. Niezłożenie sprawozdania   finansowego   w terminie  stanowi  naruszenie  przepisów   ustawy  o rachunkowości i  może skutkować:

  • Karą grzywny lub ograniczenia wolności – zgodnie z  art. 74  i art. 79 pkt 4 ustawy o rachunkowości,
  • Wszczęciem postępowania przymuszającego przez sąd rejestrowy – co może skutkować karą grzywny oraz wykreśleniem z rejestru

Niezłożenie sprawozdania finansowego do KRS to nie tylko ryzyko grzywny – to potencjalna odpowiedzialność karna i problemy dla całej spółki. Coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, zwłaszcza przy wieloletnich zaniedbaniach, o  kierowaniu   zawiadomień do prokuratury, która stawia zarzuty członkom zarządu za przestępstwo   z art. 79 pkt 4  Ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Skutkuje to postawieniem przed sądem karnym za pozornie „drobne” niedopatrzenia.  Osoba odpowiedzialna za niezłożenie sprawozdania może zostać skazana na karę grzywny lub karę pozbawienia wolności od 1 miesiąca do 2 lat. Klienci z takimi problemami trafiają, coraz częściej, również do naszej Kancelarii.

W dobie cyfryzacji i wzmożonej kontroli ze strony sądów rejestrowych oraz prokuratury, lekceważenie obowiązków sprawozdawczych może mieć bardzo poważne konsekwencje. Aby uniknąć problemów warto składać sprawozdania finansowe w ustawowym terminie. Jeżeli ten obowiązek został zaniedbany, a sprawa toczy się już w prokuraturze, istnieje możliwość podjęcia mediacji również na tym etapie postępowania.  Dzięki mediacjom często można złagodzić i  zminimalizować wymiar kary.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną

Call Now Button