Banki wystawiają PIT – 11 kredytobiorcom, którzy zdecydowali się na zawarcie porozumienia z bankiem w sprawie kredytu frankowego. To zaskoczyło wielu frankowiczów, którzy nie spodziewali się dodatkowych obowiązków podatkowych po uregulowaniu swoich spraw z bankiem. Dlaczego banki wystawiają PIT-y od ugód frankowych i co to oznacza dla kredytobiorców?
Banki już od kilku lat proponują swoim klientom tzw. ugody frankowe. Są to najczęściej aneksy do umowy o kredyt frankowy. Pierwsze propozycje banków były bardzo mało atrakcyjne dla kredytobiorców. Większość decydowała się raczej na złożenie pozwu i spór sądowy z bankiem. Banki zaczęły uatrakcyjniać swoje propozycje ugód dopiero po wyrokach TSUE oraz na skutek orzecznictwa polskich sądów w sprawach kredytów frankowych. Zmianę stanowiska banków spowodował fakt, że frankowicze wygrywają niemal wszystkie sprawy.
Aktualnie coraz więcej kredytobiorców decyduje się na podpisanie ugód z bankiem, zarówno sądowych jak i poza sądowych. Jest to rozwiązanie trochę mniej atrakcyjne finansowo w porównaniu z procesem sądowym ale jego największym plusem jest zaoszczędzony czas. Sprawa w sądzie toczy się latami, ugodę można wynegocjować w ciągu kilku tygodni, maksymalnie kilku miesięcy. Banki aktualnie proponują przewalutowanie po niższym kursie, umorzenie części zadłużenia, a niekiedy również zwrot części nadpłaconych kwot. Tutaj może pojawić się haczyk, bo ugody sądowe są zwolnione z opodatkowania, a pozasądowe nie zawsze.
Umorzenie przez bank części zobowiązania kredytowego oraz wypłata, z perspektywy prawa podatkowego, może być potraktowane jako przychód dla kredytobiorcy. W takiej sytuacji banki mają obowiązek poinformować urząd skarbowy o osiągniętym przez klienta dochodzie. Formularz PIT-11, który trafia do kredytobiorcy oraz do urzędu skarbowego, wskazuje kwotę, jaką bank umorzył i wypłacił a którą urząd może potraktować jako dochód podlegający opodatkowaniu. Nie oznacza to jednak automatycznego obowiązku zapłaty podatku.
Od 1 stycznia 2022 roku Ministerstwo Finansów wprowadziło tzw. zwolnienie z podatku dochodowego od ugód frankowych. Rozporządzenie to jest przedłużone do końca 2026 r. Zgodnie z przepisami, kredytobiorcy, którzy zaciągnęli kredyt lub pożyczkę na wyłącznie jedną inwestycję mieszkaniową i nie korzystali wcześniej z zaniechania poboru podatku od kwot umorzonych wierzytelności z tytułu kredytu na inną inwestycję mieszkaniową, są zwolnieni od podatku dochodowego. Upraszczając, ze zwolnienia można korzystać tylko przy umorzonych kredytach i pożyczkach zaciągniętych na jedno mieszkanie/dom.
Warto również podkreślić, że w przypadku ugód pozasądowych należy zwrócić szczególną uwagę na zapisy i określenia w treści ugody/aneksu. Szczególnie na zwroty określające z jakiego tytułu bank zwraca kredytobiorcy pieniądze. Określenie „zwrot nadpłaconych należności, rat” urząd skarbowy traktuje, zgodnie z interpretacjami podatkowymi, jako środki niepodlegające opodatkowaniu. Natomiast określenie typu „wynagrodzenie” może niestety słono kosztować kredytobiorcę.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną