Co jest alkoholem, a co nie? To proste pytanie, ale niektórzy mają jeszcze nadal wątpliwości, czy można wypić piwo przed jazdą samochodem czy motorem. Dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu dla kierowców w Polsce wynosi 0,1 mg/l, a we krwi 0,2 promila. Są kraje, w których kierowca musi mieć zawsze 0,0 promili np. w Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii czy Węgrzech. Warto o tym pamiętać przed wakacyjnymi wyjazdami. Są też takie kraje w Europie, w których limity są bardzo liberalne. Niemcy dopuszczają 0,5 promila, ale tylko dla kierowców, którzy posiadają prawo jazdy dłużej niż dwa lata. Luksemburg i Wielka Brytania dopuszcza limit 0,8 promila dla wszystkich. W Polsce taki poziom – już powyżej 0,5 promila to przestępstwo, a od 0,2 do 0,5 promila to wykroczenie.
Czym w ogóle jest alkohol? Jest to związek chemiczny o nazwie etanol lub alkohol etylowy, jego wzór chemiczny to C2H5OH. Etanol wpływa na funkcjonowanie naszego mózgu, już po pięciu minutach po jego spożyciu można go wykryć we krwi. Jest to substancja psychoaktywna wpływająca na zachowanie. Jak – no z tym różnie bywa, zależy od wypitej ilości i osobnika. Jedni idą spać inni dostają małpiego rozumu. Podsumowując – alkohol spowalnia reakcje i upośledza rozsądek, zwłaszcza wypity w dużych ilościach.
A co jest alkoholem – generalnie każdy napój, który zawiera etanol – bardziej lub mniej rozcieńczony. Należy tutaj w końcu obalić popularny mit, że piwo to nie alkohol. Do napojów alkoholowych zaliczamy piwo, które może mieć od 2 do 9% alkoholu, wino i wódkę, ale również wszelkiego rodzaju drinki z dodatkiem alkoholu. Co ciekawe nawet, bardzo ostatnio popularne piwo bezalkoholowe, może zawierać do 0,5% alkoholu.
Więc wszystko dla ludzi, ale z umiarem. Mając w planach krótszą czy dłuższą podróż samochodem absolutnie nie wolno sięgać po alkohol. Grożą za to wysokie kary – mandat, utrata prawa jazdy i samochodu oraz kara pozbawienia wolności. I tutaj kara powinna być nieunikniona, bo skutki wypadków powodowanych przez pijanych kierowców bardzo często są niestety tragiczne.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.