Czy spadek jest zawsze dobrą informacją? No cóż, niestety nie zawsze. Spadek zwykle jest kojarzony z otrzymaniem dóbr materialnych, na przykład nieruchomości lub jakiejś kwoty pieniędzy. Czasami może się jednak okazać, że spadek to głównie długi po zmarłym krewnym.

Powiedzenie, że z rodziną dobrze wychodzi się tylko na zdjęciu, nie wzięło się znikąd. Spadek może okazać się bardzo dużym problemem kiedy długi są wyższe niż wartość majątku pozostawionego przez zmarłego. Często zdarza się, że zmarły krewny w chwili śmierci ma jakiś majątek, ale również wiele zobowiązań finansowych. Kredyty i pożyczki to nie wszystko. Osoba prowadząca firmę może mieć również długi w ZUS i US. Wszystkie te prawa i obowiązki finansowe zmarłego przechodzą na jego spadkobierców. Co oznacza, że długi nie znikają po śmierci osoby, która je zaciągała. Są one dziedziczone. Warto więc dokładnie sprawdzić co dziedziczymy i zastanowić się w jaki sposób przyjąć spadek.

Bo, na szczęście, spadkobiercy mogą się bronić przed spłatą długów odziedziczonych w spadku. Mają trzy możliwości przyjęcia spadku. Mogą przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub odrzucić spadek. Zgodnie z art. 1015 § 1 k.c. oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku można złożyć przed upływem 6 miesięcy od chwili dowiedzenia się przez spadkobiercę o powołaniu do spadku.

Przyjmując spadek wprost spadkobierca przyjmuje należną mu część majątku, ale również długi – bez ograniczenia odpowiedzialności. To znaczy, że spadkobierca odpowiada za długi nie tylko do wartości spadku, ale również swoim własnym majątkiem. Drugi sposób – z dobrodziejstwem inwentarza. To chyba najbezpieczniejszy sposób na przyjęcie spadku, bo tutaj spadkobierca odpowiada za długi spadkodawcy tylko do wartości otrzymanego spadku. Czyli kolokwialnie mówiąc, nie dokłada do tego interesu. Trzecia możliwość to odrzucenie spadku. Tutaj spadkobierca niczego nie dostanie, ale też nie odpowiada za długi spadkodawcy.

Mając to na uwadze, warto zorientować się co przypadnie nam w spadku zanim podejmiemy decyzję czy w ogóle go przyjąć. Warto również uporządkować swoje finanse, zwłaszcza osoby zadłużone w ZUS i/lub US mają możliwość podpisania ugody, rozłożenia zadłużenia na raty lub nawet umorzenia części zadłużenia. Warto zająć się tą sprawą, żeby kiedyś nie zostawiać w spadku rodzinie takich problemów.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button