Większość osób raczej nie przywiązuje uwagi do problemu darowizn w rodzinie, a są one dokładnie określone przepisami w prawie podatkowym. Przepisy istniejące od wielu lat określają zasady opodatkowania darowizn. W skrócie wygląda to tak, że darowizna w rodzinie tzw. grupie zerowej nie podlegają opodatkowaniu bez względu na kwotę. Do grupy zerowej należą rodzice, rodzeństwo, dziadkowie, wnuki i dzieci. Ojczym i macocha również, i tutaj pojawia się pierwszy haczyk – nie zalicza się do niej synowej i zięcia.

Kolejny warunek to kwota darowizny. Jeżeli darowizna w rodzinie przekracza 9637 zł, i co ważne kwota ta jest liczona z ostatnich 5 lat łącznie od jednej osoby, to po pierwsze należy złożyć formularz podatkowy SD-Z2, po drugie pieniądze muszą być przekazane przelewem na konto lub przekazem pocztowym, z tytułem przelewu ”darowizna”. Bo tutaj pojawia się pole do popisu dla skarbówki.

Urzędnicy KAS negują ulgę podatkową w przypadku kiedy np. syn przekazuje pieniądze matce na zakup mieszkania, ale przelew robi bezpośrednio do sprzedającego, a nie na konto matki. Kolejny przykład – skarbówka zakwestionowała ulgę kiedy przelew z darowizną był zrobiony na konto synowej, a nie syna darczyńcy. Takich sygnałów pojawia się coraz więcej, zdaniem ekspertów jest to psucie systemu i łamanie zasady zaufania do organów państwa. Jednak bardziej niepokojący jest fakt, że jak wynika z informacji udzielonej przez Krajową Administrację Skarbową, jej szef weryfikuje interpretacje przepisów dotyczących opodatkowania darowizn w rodzinie pod kątem ich ewentualnej zmiany.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button