Działalność gospodarcza bez rejestracji w 2025 roku będzie mogła być nadal prowadzona. Miesięczny limit przychodów  od  1 stycznia 2025 r., będzie wynosił 3499,50 zł.  Do końca bieżącego roku limit przychodów, dla tej formy zarobkowania, wynosi  3 225 zł.

Skąd wzrost kwoty limitu? Jest on związany ze wzrostem płacy minimalnej  od stycznia 2025 r. Zgodnie z przepisami przychód od nierejestrowanej działalności może wynosić maksymalnie 75 procent minimalnego wynagrodzenia. Przychody nie mogą przekroczyć w żadnym miesiącu 75 procent płacy minimalnej. Dodatkowo, działalność gospodarczą bez  rejestracji, może prowadzić osoba, która w okresie ostatnich 5 lat (60 miesięcy) nie prowadziła działalności gospodarczej zarejestrowanej w CEIDG,  lub działalność była w tym okresie zawieszona.

A czym jest działalność nierejestrowana? Jest to działalność prowadzona  bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Dodatkowo osoby zarobkujące w ten sposób nie muszą płacić składek na ubezpieczenie  społeczne i zdrowotne.  Do ustalenia wysokości przychodu służy ewidencja sprzedaży. Z takiej formy działalności bardzo często korzystają sprzedawcy, oferujący swoje towary w Internecie.  Na życzenie klienta sprzedawca musi wystawić fakturę oraz oczywiście przestrzegać praw konsumenta. Musi także rozliczać przychody w zeznaniu rocznym PIT – 36, według skali podatkowej. Jest to dobra forma, ale dla osób, które nie prowadzą sprzedaży na większą skalę

Jeżeli limit przychodów z działalności nierejestrowanej zostanie przekroczony, należy w ciągu 7 dni  zarejestrować działalność gospodarczą w CEIDG. Warto zaznaczyć,   że nie zawsze  można prowadzić działalność bez rejestracji.  Nawet jeżeli przychody są niewielkie i mieszczą się w limitach dla działalności bez rejestracji. Jeżeli planowana działalność wymaga zezwolenia, koncesji lub wpisu do rejestru działalności regulowanej, firma musi być zarejestrowana w CEIDG.  Przykładem może być sprzedaż alkoholu,  ochrona osób i mienia albo usługi detektywistyczne.

Działalność bez rejestracji jest raczej dla osób, które chcą jedynie dorobić. Prowadzenie firmy na pełną skalę, w formie jednoosobowej działalności gospodarczej, wymaga rejestracji w CEIDG. I tutaj wracamy do tematu przekształceń JDG w spółkę z o.o. Przypominamy o takiej możliwości i wielu korzyściach płynących z przekształcenia w spółkę. Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią, mamy bardzo szerokie i wieloletnie doświadczenie w pomocy przedsiębiorcom w procesie przekształcenia.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button