Wielu medyków zastanawia się w jakiej formie prowadzić swój prywatny gabinet lekarski. Pierwszą myślą jest najczęściej jednoosobowa działalność gospodarcza, w tym przypadku działalność medyczna. Pytanie dlaczego? Bo najłatwiej założyć, czy dlatego że mało kto prowadzi swój gabinet w inny sposób? Biorąc pod uwagę już znane mankamenty JDG plus zapowiadane zmiany w Polskim Ładzie ten rodzaj działalności zdecydowanie stanie się zupełnie nieopłacalny.
O tym, ze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest bezpieczniejszą i korzystniejszą formą prowadzenia działalności była mowa już wielokrotnie na łamach naszego blogu. Brak odpowiedzialności wspólników ich majątkiem osobistym, korzystniejsze opodatkowanie, dziedziczenie i możliwość sprzedaży udziałów – to podstawowe zalety spółki. Wszystko to jest bardzo ważne dla osób prowadzących prywatne gabinety lekarskie, a chyba kluczowe znaczenie ma zminimalizowanie odpowiedzialności materialnej. Prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą zaciągając kredyt, pożyczkę, leasing czy w przypadku popełnienia błędu medycznego i konieczności wypłaty odszkodowania, przedsiębiorca odpowiada całym majątkiem osobistym, natomiast w spółce wspólnicy odpowiadają do wysokości wniesionego wkładu.
Kolejnym plusem spółki kapitałowej jest łatwa sprzedaż udziałów w porównaniu z JDG. Działalność medyczna posiada dodatkowym atut – fakt, że sprzedając udziały w spółce medycznej nie trzeba mieć zgody NFZ. Również w przypadku dziedziczenia procedura jest znacznie prostsza w spółce kapitałowej – udziały są dziedziczone według testamentu lub ustawy.
A co z finansami? To kolejny ważny temat w firmie. Niektórzy twierdzą, że JDG jest korzystniejszą formą ze względu na możliwość elastycznego dysponowania pieniędzmi firmowymi. Owszem, prawdą jest, że w spółce wszystkie wydatki trzeba zaplanować i spontaniczne wydawanie pieniędzy np. na wyprzedaży tu nie przejdzie. Ale czy planowanie i rozsądne dysponowanie środkami to minus? Raczej nie, bo sprzyja oszczędzaniu. A w rzeczywistości istnieje wiele sposobów, absolutnie zgodnych z prawem, na swobodne korzystanie ze środków finansowych spółki.
Co można więc zrobić, aby stać się udziałowcem np. w spółce z o.o.? Po pierwsze można założyć nową spółkę, można również kupić spółkę działającą od kilku lat. Istnieje też trzecia możliwość – jeżeli prowadzisz gabinet medyczny w formie jednoosobowej działalności gospodarczej możesz go przekształcić w spółkę z o.o. To rozwiązanie jest optymalne dla firm, które działają od dłuższego czasu i mają już wyrobioną markę.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.