Firmanctwo czym jest i jakie mogą być jego skutki? Okazuje się, że czasami mogą być bardzo dotkliwe. A czym jest firmanctwo – najogólniej rzecz ujmując jest to prowadzenie działalności gospodarczej pod cudzym nazwiskiem. Takie działanie jest niezgodne z artykułem 43 (4) kodeksu cywilnego mówiącego, że „Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych.”
Firmanctwo polega na zarejestrowaniu w CEIDG działalności gospodarczej na osobę postronną – czyli firmującego, potocznie tzw. słupa. Z kolei firmant to osoba, która faktycznie prowadzi działalność jednak, jej dane nie figurują w żadnych rejestrach.

Powodów takiego postępowania może być kilka, ale najczęściej spotykanym jest chęć obniżenia lub uniknięcia w całości opodatkowania. Drugim powodem jest orzeczenie o zakazie wykonywania działalności gospodarczej. Trzecią, dość liczną, grupą osób wykorzystujących ten proceder są dłużnicy, wobec których toczy się postępowanie egzekucyjne. W ten sposób ukrywają oni swoje dochody. W tej grupie znajdują się na przykład przedsiębiorcy zadłużeni w ZUS i US. Niektórzy wpadają na pomysł aby otworzyć działalność na znajomego, mając nadzieję, że uda im się funkcjonować i prowadzić firmę pod cudzym nazwiskiem.

Jednak niezależnie od powodu, celem takiego postępowania jest wprowadzanie w błąd organów administracji publicznej. Co należy podkreślić, firmanctwo jest przestępstwem. Artykuł 55 § 1 kodeksu karnego skarbowego (kks) mówi: „Podatnik, który w celu zatajenia prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek lub rzeczywistych rozmiarów tej działalności, posługuje się imieniem i nazwiskiem, nazwą lub firmą innego podmiotu i przez to naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych albo karze pozbawienia wolności do lat 3, albo obu tym karom łącznie.”

Należy również podkreślić, że nie tylko firmant ponosi odpowiedzialność, ale również firmujący. Zgodnie z art. 113 ordynacji podatkowej ponosi on solidarną odpowiedzialność z podatnikiem całym swoim majątkiem za zaległości podatkowe powstałe podczas prowadzenia tej działalności.

Podsumowując, prowadzenie działalności gospodarczej pod cudzym nazwiskiem jest bardzo złym sposobem na prowadzenie firmy. Może skończyć się w skrajnych przypadkach nawet pozbawieniem wolności. W związku z tym, zwłaszcza w przypadku kiedy pojawiają się problemy finansowe i zadłużenie warto poszukać innych – legalnych sposobów na uporanie się z trudnościami w firmie.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button