Fiskus kombinuje jak zarabiać na darowiznach w przypadku, kiedy obdarowany wykonał polecenie darczyńcy. Takie polecenie może znaleźć się w umowie darowizny. Fiskus szukając pieniędzy gdzie się da, próbuje wykorzystać zamieszanie i niejasności wynikające z dwóch przepisów. Pierwszy to Art. 893 kodeksu cywilnego brzmiący: „Darczyńca może włożyć na obdarowanego obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem (polecenie)”. Drugi to art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn mówiący, że wartość polecenia, jeżeli zostało wykonane, pomniejsza podstawę opodatkowania z tytułu darowizny.
Na czym polega problem?
Problemem jest to, że przepisy nie doprecyzowują o jakiego rodzaju polecenie chodzi. I tu pojawia się możliwość swobodnej interpretacji przepisów. Przyczynił się do tego również Naczelny Sąd Administracyjny wydając w 2018 r. wyrok w sprawie podatniczki, która otrzymała darowiznę od matki. Następnie przeznaczyła ją na zakup własnego mieszkania – zgodnie z poleceniem darczyńcy, czyli swojej matki. Nie zgłosiła jednak darowizny, w ciągu 6 miesięcy, do urzędu skarbowego. Kiedy fiskus upomniał się o swoje podatniczka argumentowała, że przecież wykonała polecenie darczyńcy i zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, jest zwolniona z opłaty podatku.
Co na to fiskus?
Fiskus oczywiście nie zgadzał się na taką argumentacją. Sprawa zakończyła się w sądzie, a tu rację podatniczce przyznał NSA. I tenże wyrok otworzył furtkę do różnych interpretacji ww. przepisów. Przykładem są interpretacje dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z czerwca i sierpnia br. Dyrektor KIS stwierdza w nich, że wartość polecenia mogłaby obniżać podstawę opodatkowania, gdyby zostało ono wykonane tego samego dnia, w którym obdarowany otrzymał pieniądze, bo wtedy powstał obowiązek podatkowy z tego tytułu.
Co na to eksperci?
Twierdzą, że jest to nielogiczny i często niewykonalny warunek, bo wykonanie polecenia darczyńcy może wiązać się z dokonaniem czynności prawnej (np. u notariusza), lub podjęcia odrębnych czynności urzędowych, których nie można załatwić w ciągu jednego dnia. Więc interpretacja, której wykonanie jest niemożliwe, może wykluczać zastosowanie ulgi.
Jeżeli masz jakikolwiek problem z urzędem skarbowym, związany z interpretacją przepisów, zadłużeniem, egzekucją lub chcesz zawrzeć ugodę na spłatę zadłużenia w podatkach, zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelarią.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.