Ostatnimi czasy jesteśmy bombardowani przez media informacjami o działaniach rządu, zmierzającymi do uszczelnienia systemu podatkowego. Najwięcej tego typu działań podejmowanych jest w związku z nadużyciami dotyczącymi tematu jakim jest zwrot podatku od towarów i usług, zwanego potocznie podatkiem VAT. Organy podatkowe zdecydowanie wnikliwiej prowadzą czynności sprawdzające przed zwrotem nadwyżki naliczonego podatku. Jednak co jeśli przedsiębiorca działa w pełni uczciwie, a pomimo tego fiskus zwleka ze zwrotem podatku? Czy organy podatkowe mogą prowadzić takie postępowanie w nieskończoność? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w oparciu o wieloletnią praktykę naszej Kancelarii w postępowaniu przed organami podatkowymi.
Zwrot podatku VAT przysługuje każdemu przedsiębiorcy w przypadku, gdy kwota podatku naliczonego przez organy podatkowe jest wyższa od kwoty podatku należnego. W takiej sytuacji można wybrać, czy kwota ta ma być zaliczona na poczet przyszłego okresu rozliczeniowego, czy ma być ona zwrócona na konto podatnika. Podstawowym terminem na zwrot nadwyżki podatku jest 60 dni, w wyjątkowych sytuacjach zaś, termin ten wynosi 25 albo 180 dni. Fiskus ma obowiązek zwrotu nadwyżki w tych terminach, jeśli konieczność zwrotu jest oczywista.
Co natomiast jeśli zasadność zwrotu budzi wątpliwości? Zgodnie z art. 87 ust. 2 Ustawy
o podatku od towarów i usług, Naczelnik Urzędu Skarbowego może przedłużyć termin zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika. Postanowienie to zawiera otwarty termin weryfikacji zasadności zwrotu podatku, nie ograniczając czasu, w jakim organ powinien zakończyć weryfikację. W ramach przyznanych organowi uprawnień mieści się zatem możliwość przedłużenia terminu zwrotu podatku VAT na czas, jaki jest konieczny do weryfikacji rozliczenia podatku według procedur przewidzianych w tym przepisie, czyli w toku czynności sprawdzających, kontroli podatkowej lub postępowania podatkowego. Jednak w postanowieniu przedłużającym termin zwrotu VAT organ podatkowy powinien wskazać na powody odmowy dokonania zwrotu w ustawowym terminie i przedstawić istniejące w tym przedmiocie wątpliwości oraz wskazać, dlaczego uznał, że takie wątpliwości wystąpiły. Podatnik w tym zakresie powinien otrzymać jasną informację, z czego wynika powód przedłużenia terminu zwrotu VAT.
Co w takim razie zrobić w sytuacji, gdy weryfikacja rozliczenia podatku przez organy podatkowe trwa w nieskończoność? Na ciągłe przedłużenia terminu przez urzędników przysługuje skarga na przewlekłość postępowania do wojewódzkiego sądu administracyjnego. Skarga ta nie jest jednak zawsze zasadna. Jest ona bardzo często oddalana z powodu braku możliwości kontroli przez sądy administracyjne czasu postępowania przed organami podatkowymi. Taką kontrolę wykonują tylko w oparciu o merytoryczność prowadzonych czynności. Dlatego tak bardzo ważne jest, aby prawidłowo wskazać odpowiednie okoliczności faktyczne i prawne przewlekłości postępowania fiskusa. W tej kwestii pomocą służyć może nasza Kancelaria, której wieloletnie doświadczenie w takich i podobnych przypadkach sprawia,
że przeważająca część sporów z organami podatkowymi kończy się po myśli naszych Klientów.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.