Kiedy dziecko może iść samo na zakupy? To zależy ile ma lat i rozsądku, bo czasami nawet osiemnastolatka strach puścić samego – rodzice z pewnością wiedzą coś na ten temat. Osiemnastolatek, jako osoba pełnoletnia, oczywiście może i powinien  samodzielnie ogarniać swoje sprawy, jako osoba posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych. A jak sytuacja wygląda zanim nasza pociecha ukończy 18 lat?

Zgodnie z  art. 43 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym  już dzieci, które ukończyły siedem lat mogą samodzielnie korzystać z drogi.  A do ukończenia siódmego roku życia dzieci mogą korzystać z dróg, będąc pod opieką osoby, która ma co najmniej 10 lat.  Więc dziecko w pierwszej klasie podstawówki jeżeli ma skończone siedem lat może samo wracać ze szkoły i pójść na zakupy.

Większość rodziców raczej nie wyobraża sobie że siedmiolatek  sam wraca ze szkoły.  A co z zakupami? Tutaj  jeżeli chodzi o samo dojście do sklepu to w świetle ww. przepisów  siedmiolatek może pójść sam i raczej bez problemu kupi chleb, bułkę czy lody.  Ale może być spory problem z zakupem np.  drogiej bombonierki, a już z pewnością nie kupi telefonu lub tabletu. Ponieważ zgodnie z prawem taka czynność jest nieważna. Mówi o tym art. 14 KC, a brzmi on:

„Czynność prawna dokonana przez osobę, która nie ma zdolności do czynności prawnych, jest nieważna. Jednakże gdy osoba niezdolna do czynności prawnych zawarła umowę należącą do umów powszechnie zawieranych w drobnych bieżących sprawach życia codziennego, umowa taka staje się ważna z chwilą jej wykonania, chyba że pociąga za sobą rażące pokrzywdzenie osoby niezdolnej do czynności prawnych”.

Sytuacja zmienia się kiedy nasze dziecko skończy 13 lat. Wtedy nabywa ograniczoną zdolność do czynności prawnych i  może robić poważniejsze i droższe  zakupy, ale pod pewnymi warunkami.  Zgodnie z art. 17 i 18 KC osoba z ograniczoną zdolnością do czynności prawnych  może zawierać umowy za zgodą lub po uzyskaniu potwierdzenia od opiekuna prawnego.  Ale co to oznacza w praktyce?  Jeżeli trzynastolatek zakupi drogą elektronikę np. tablet, bez wiedzy i zgody rodziców, wówczas można domagać się zwrotu, powołując się na brak zgody opiekuna prawnego na kosztowny zakup.  

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Call Now Button