donejty

Koniec traktowania donejtów jako darowizn – co to oznacza dla streamerów i  widzów? Wraz z dynamicznym rozwojem platform streamingowych, takich jak Twitch, YouTube czy Kick, rośnie znaczenie tzw. donejtów, czyli dobrowolnych wpłat od widzów na rzecz twórców internetowych. Przez wiele lat traktowano je jako darowizny – a więc jako przekazanie środków pieniężnych bez wzajemnego świadczenia.  Najnowsze interpretacje Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) każdą wpłatę traktują jako przychód podlegający opodatkowaniu.

Czym są tzw. donejty/doneje i jak były dotąd traktowane? Donejty (ang. donations) to najczęściej drobne wpłaty przekazywane streamerom przez widzów w czasie transmisji na żywo. W Polsce do tej pory były one klasyfikowane jako darowizny, co oznaczało, że mogły podlegać przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Były zwolnione z VAT i podatku dochodowego, jeśli nie przekraczały określonych w ustawie  progów i nie miały charakteru zarobkowego.

Taki stan rzeczy pozwalał wielu twórcom unikać płacenia podatków od niewielkich kwot, które traktowali jako „wsparcie” lub „gest dobrej woli” od widzów. Jednak rzeczywistość rynkowa, w której donejty stały się istotnym i często sporym źródłem dochodu, zaczęła coraz bardziej odbiegać od wcześniej przyjętych zasad.

W 2024 r. KAS wydała kilka interpretacji indywidualnych na temat darowizn otrzymywanych przez twórców internetowych. Wynika z nich, że bardzo trudno jest zidentyfikować darczyńców internetowych, a to wyklucza możliwość kontroli wysokości wpłat od poszczególnych osób. W wielu przypadkach donejty są formą zapłaty za rozrywkę, interakcję czy reakcję streamera. Często wiążą się z określonymi oczekiwaniami (np. przeczytanie wiadomości na czacie, wykonanie zadania itp.), co wyklucza ich bezinteresowność.

Fiskus dostrzegł tutaj potencjalne straty i zaostrzył kontrole działalności streamerów, kończąc  tzw. erę „dzikiego zachodu” podatkowego   w tym sektorze.  Dla osób wspierających twórców niewiele się zmienia – nie będą musieli płacić dodatkowego podatku z tytułu przekazania środków. Jednak mogą być bardziej świadomi tego, że ich wpłaty są częścią działalności zarobkowej twórcy, a nie aktem charytatywnym.

Eksperci zalecają twórcom internetowym jak najszybsze uporządkowanie spraw związanych z działalnością online. Warto skonsultować się ze specjalistą aby wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania i prowadzenia działalności. Najczęściej jest wybierana  działalność bez rejestracji i jednoosobowa działalność gospodarcza (JDG), jednak w niektórych przypadkach warto rozważyć również spółkę z o.o. lub przekształcenie JDG  w spółkę z o.o.  W przypadku kiedy  w prowadzonej już działalności są  problemy z zadłużeniem w  urzędzie skarbowym lub ZUS, zapraszamy do kontaktu  z naszą Kancelarią. Optymalnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest podpisanie ugody i rozłożenie zadłużenia na raty.

 

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną

Call Now Button