W projekcie Polskiego Ładu znajduje się nowelizacja dwóch ustaw: o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 422 ze zm.) oraz o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427 ze zm.). Zakładają one, że od 2022 roku funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej będą mogli zatrzymać ruchomość podatnika widniejącego w systemie EGAPOLTAX jako dłużnik, wobec którego jest prowadzona egzekucja administracyjna, a zadłużenie przekracza 10 tysięcy złotych. Areszt mienia będzie trwać 96 godzin i w tym czasie organ egzekucyjny będzie weryfikować wysokość zadłużenia. Jest to kolejny pomysł na zwiększenie skuteczności egzekucji administracyjnej.
Dane wskazują, że ściągalność w egzekucji administracyjnej jest, delikatnie mówiąc, słaba. Kontrola NIK w 2019 r. wykazała, że wysokość zadłużenia podatników wynosiła ok 101 mld, a ściągalność jedynie ok 4 mld zł – czyli 4%. Czy kolejny pomysł coś zmieni? Projekt zakłada, że funkcjonariusze skarbówki będą mogli dokonywać kontroli na drodze lub na granicy i tymczasowo zajmować ruchomy majątek czyli np. samochód, laptopa czy biżuterię. Spod zajęcia wyłączone będą rzeczy szybko psujące się i zwierzęta.
Wątpliwości budzi fakt, że w czasie tymczasowego zajęcia ruchomości nie będzie możliwości odwołania. Przez 96 godzin, czyli 4 dni, naczelnik urzędu skarbowego zweryfikuje wysokość zadłużenia, sprawdzi czy nie wykonano, odroczono lub umorzono zobowiązania, albo nie wyłączono lub zwolniono zajętych ruchomości spod egzekucji.
Dłużnik będzie mógł, co prawda, uchronić majątek przed zajęciem jeżeli udowodni, że zapłacił ciążące na nim zobowiązania lub z innych przyczyn obowiązek nie istnieje. Jednak w przypadku pomyłki – bo te z pewnością będą się zdarzać pojawi się duży problem. Osoba kwestionująca istnienie zaległości nie będzie mogła się odwołać, a w momencie dokonywania czynności np. zajęcia samochodu w zasadzie nie będzie miała możliwości udowodnieniem braku zaległości. Kolejne wątpliwości może budzić pytanie w jaki sposób i kto będzie wyceniał zatrzymany majątek.
Czy będzie to robione „na oko” w trakcie trwania kontroli? Projekt nowelizacji, słusznie zakłada, że tymczasowe zajęcie nie będzie nakładane na ruchomości, których wartość znacznie przewyższa kwotę długu – pytanie jak to będzie oceniane.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.