Jaka jest odpowiedzialność współmałżonka za długi w ZUS? To zależy od kilku czynników, ale najważniejszym jest, jaki rodzaj ustroju majątkowego reguluje stosunki majątkowe pomiędzy małżonkami – wspólność czy rozdzielność majątkowa.

Zasada jest taka, że ustrój wspólności majątkowej małżeńskiej obowiązuje na mocy ustawy od chwili zawarcia małżeństwa. Aby to zmienić należy zawrzeć stosowną umowę majątkową w formie aktu notarialnego – tzw. intercyzę. Można to zrobić zarówno przed jak i po ślubie. Przy wspólności majątkowej, poza majątkiem wspólnym, istnieją majątki osobiste każdego z małżonków. Wlicza się do nich majątek nabyty przed ślubem oraz otrzymany w darowiźnie lub spadku w czasie trwania małżeństwa.

W ustroju wspólności majątkowej współmałżonek odpowiada, za zobowiązania przedsiębiorcy z tytułu zaległych składek w ZUS, całym majątkiem wspólnym, solidarnie z płatnikiem składek. Na pocieszenie egzekucja w takiej sytuacji nie może być prowadzona z majątku osobistego współmałżonka dłużnika. Co to oznacza w praktyce? ZUS może zlicytować dom kupiony po ślubie pana X z panią Y jeżeli pan X, prowadząc działalność gospodarczą, ma długi w ZUS. Ale nie może zlicytować domu, który pani Y dostała w spadku po rodzicach.

Sytuacja wygląda inaczej przy rozdzielności majątkowej. Tutaj każdy z małżonków odpowiada za swoje długi wyłącznie majątkiem osobistym, bo nie ma majątku wspólnego. Jak już wcześniej było wspomniane, rozdzielność majątkową można ustanowić w każdym momencie, zarówno przed jak i po ślubie. Jest jeden warunek, umowa majątkowa małżeńska (intercyza) musi być zawarta przed notariuszem.

Kluczowe znaczenie ma również fakt kiedy jest zwierana intercyza, bo nie działa ona wstecz. Umowa taka powinna zostać podpisana zanim pojawią się długi między innymi w ZUS. Skutki intercyzy obejmują tylko długi, które powstały już po jej zawarciu. W przypadku kiedy współmałżonek prowadził już kilka lat działalność gospodarczą i ma kilkaset tysięcy długów w ZUS, i nie tylko, ustanowienie rozdzielności majątkowej absolutnie nie będzie rozwiązaniem problemu. W takiej sytuacji należy szukać innych rozwiązań. Warto rozważyć ugodę z ZUS i rozłożenie zadłużenia na raty.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button