Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek minimalny. Jest to nowość w polskim systemie podatkowym, ale tak naprawdę, jest to pozostałość po Polskim Ładzie. Pierwotnie podatek minimalny miał być wprowadzony od 1 stycznia 2022 roku, ale na skutek problemów i zamieszania spowodowanego tzw. Polskim Ładem, jego obowiązywanie zostało zawieszone na 2 lata – do 31 grudnia 2023 roku
Zasady naliczania podatku minimalnego CIT reguluje art. 24 ca Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jest on nazywany również „podatkiem od spółek” lub „podatkiem od straty i niskich dochodów”. Nowy podatek zapłacą spółki i grupy kapitałowe, które poniosły stratę lub mają niską rentowność – nie wyższą niż 2 procentową. W obu przypadkach brana jest pod uwagę działalność operacyjna, czyli przychody inne niż zyski kapitałowe. Podstawą opodatkowania jest 4 procent przychodów przedsiębiorstwa lub 2 procent przychodów powiększonych o finansowanie dłużne i niematerialne. Stawka podatku minimalnego wynosi 10 procent podstawy.
Zdaniem ekspertów nie będzie on wielkim obciążeniem dla firm bo, po pierwsze, nie każda spółka będzie musiała płacić nową daninę. Jest szereg firm wyłączonych z grupy objętej tym podatkiem. Są to między innymi mali podatnicy CIT, firmy z niską rentownością ze względu na specyfikę branży, czy spółki dopiero rozpoczynające działalność.
Nie ma również obaw o podwójne opodatkowanie klasycznym CIT i podatkiem minimalnym. Chociaż może dojść do sytuacji, że u podatnika CIT powstanie zobowiązanie do zapłaty zarówno CIT jak i podatku minimalnego. W takiej sytuacji kwota podatku minimalnego do zapłaty, będzie mogła być pomniejszona o podatek CIT. Eksperci uważają, że największym problemem z nowym podatkiem będzie czas, jaki firmy będą musiały poświęcić na szereg wyliczeń i kalkulacji, aby sprawdzić czy w ogóle pod niego podlegają. Pierwsze rozliczenie podatku minimalnego nastąpi w 2025 roku, więc jest jeszcze trochę czasu na zapoznanie się z nowymi zasadami.
Pozostaje mieć jedynie nadzieję, że podatek minimalny, jako kolejna danina, nie spowoduje wzrostu i tak już wysokiego zadłużenia wielu przedsiębiorców w US.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.