Polski Ład, rządowa reforma podatkowa i społeczna, która weszła w życie na początku 2022 roku, miała w zapowiedziach rządzących szczytne założenia. Poprawę sytuacji finansowej obywateli, a także wspieranie rozwoju gospodarki poprzez uproszczenie systemu podatkowego. Jednak w rzeczywistości, reforma wywołała głównie chaos i spotkała się z liczną krytyką. Jej skutki okazały się kontrowersyjne i niekorzystne dla przedsiębiorców. Jednym z najbardziej dramatycznych efektów reformy było zamknięcie około 600 tysięcy firm w Polsce.
Polski Ład wprowadził szereg zmian w systemie podatkowym. Została podniesiona kwota wolna od podatku do 30 tysięcy złotych – to jeden z nielicznych plusów. Przedsiębiorcy natomiast kojarzą Polski Ład głównie z negatywnymi skutkami podniesienia składki zdrowotnej do 9 procent dla wszystkich podatników, oraz likwidacją możliwości odliczenia jej od podatku dochodowego. Dla osób osiągających najwyższe dochody dodatkowo wprowadzono, i to już w 2019 r., daninę solidarnościową. Jest to dodatkowe zobowiązanie niezależne od podatku dochodowego naliczanego zgodnie z zasadami.
Reformy Polskiego Ładu nie spotkały się z entuzjazmem zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorstw. Zmiany w wysokości składek ZUS i zmniejszenie dostępnych ulg podatkowych wywołały lawinę trudności finansowych wśród przedsiębiorców, w szczególności prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą (JDG). Wywołało to upadek małych i średnich przedsiębiorstw. Dla wielu małych firm zmiana zasad rozliczania składki zdrowotnej oraz składek na ZUS i US, okazała się nie do udźwignięcia, co doprowadziło do konieczności zawieszenia działalności lub jej zamknięcia. Z danych wynika, że w 2023 roku w wyniku zmian wprowadzonych przez Polski Ład zniknęło z rynku około 600 tysięcy firm. Chodzi o jednoosobowe działalności gospodarcze, które zostały zawieszone lub zamknięte w tym okresie.
Część przedsiębiorców prowadzących JDG zdecydowała się na przekształcenie działalności w spółkę z o.o. W okresie od 2022 r., kiedy został wprowadzony Polski Ład, zainteresowanie przekształceniami znacznie wzrosło. Wielu przedsiębiorców, poszukujących sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia działalności, zgłaszało się do naszej Kancelarii właśnie w sprawie przekształceń w spółkę. Kolejną liczną grupą klientów były i są nadal, firmy zadłużone w ZUS i US. Ten problem istnieje od zawsze, ale czas pandemii i Polskiego Ładu wpłynął bardzo negatywnie na kondycję finansową firm, co wpłynęło oczywiście także na wzrost zadłużenia w ZUS i US. Tutaj rozwiązaniem problemu są ugody i rozłożenie zadłużenia na raty. Nasza Kancelaria już od wielu lat proponuje i skutecznie wdraża takie rozwiązania.
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną