Przedawnienie długów w Urzędzie Skarbowym (US) następuje z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Podstawą prawną przedawnienia podatkowego jest art. 70 par. 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa. Wato zaznaczyć, że zobowiązanie podatkowe przedawnia się wraz z odsetkami za zwłokę. Tylko czy zawsze podatek przedawnia się po upływie 5 lat?

Aby dług uległ przedawnieniu muszą być spełnione dwie podstawowe przesłanki. Po pierwsze, musi upłynąć określony przez prawo czas,  a po drugie, wierzyciel nie podejmuje działań prawnych przerywających bieg terminu przedawnienia.  Jeżeli nastąpi przedawnienie długu, dłużnik nie jest zobowiązany do regulowania zaległości, a  wierzyciel traci prawo do egzekwowania swojej należności.

Urząd Skarbowy,  jako wierzyciel, oczywiście podejmuje wszelkie możliwe kroki, aby nie dopuścić do przedawnienia długów. Ma kilka, możliwości aby przerwać lub zawiesić bieg terminu przedawnienia. Może wszcząć  egzekucję lub postępowanie karno  skarbowe. Najczęściej stosowanym środkiem egzekucyjnym jest zajęcie składnika majątku dłużnika i najczęściej jest to konto bankowe. Musi wówczas jednocześnie poinformować o tym dłużnika, wtedy takie działanie prowadzi do skutecznego przerwania biegu terminu przedawnienia.

Postępowanie karno skarbowe jest wszczynane w sytuacji kiedy istnieje podejrzenie popełnienia oszustwa podatkowego. Tutaj nie jest wymagane postawienie zarzutów konkretnej osobie, wystarczy samo podjęcie postępowania, a jego rezultatem  jest nierozpoczęcie lub zawieszenie terminu przedawnienia. Fiskus dość często stosował tę praktykę, aby zyskać dodatkowy czas i nie dopuścić do przedawnienia. W 2021 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał, na wniosek Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, uchwałę która znacznie ukróciła praktykę instrumentalnego wszczynania postępowania karno skarbowego tuż przed upływem okresu przedawnienia.

Podsumowując, przedawnienie długów w US następuje bardzo rzadko, chociaż oczywiście zdarzają się i tutaj tzw. wypadki przy pracy.  Jednak przedsiębiorcy, którzy posiadają zadłużenie w US, ale również w ZUS, powinni  zająć się tym problemem. Dobrym rozwiązaniem jest wynegocjowanie ugody i spłata zadłużenia w ratach.  Czekanie na to, że dług się przedawni jest najgorszym rozwiązaniem i może doprowadzić do fatalnych w skutkach konsekwencji.

Zapraszamy do kontaktu z naszą Kancelaria wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button