Czym jest ugoda sądowa i kiedy można z niej korzystać była mowa już wcześniej. W tym artykule przypomnimy i skumulujemy podstawowe informacje na ten temat.

Ugoda sądowa jest czynnością procesową, która prowadzi do zakończenia prowadzenia postępowania przed sądem. Porozumienie zawarte między stronami ma charakter zgodnego oświadczenia woli, które jest wypracowane na zasadzie wzajemnych ustępstw i ostatecznie prowadzi do umorzenia postępowania przed sądem. Ugoda może być zawarta na każdym etapie postępowania przed sądem, a także przed mediatorem wyznaczonym przez sąd. Co warto zaznaczyć, ugoda stanowi tytuł egzekucyjny, po stwierdzeniu jej prawomocności jest równoważna z prawomocnym wyrokiem i znacznie skraca okres postępowania sądowego.

Skrócenie czasu postępowania przed sądem jest związane z obniżeniem kosztów i zwrotem części już poniesionych opłat – w zależności od tego na jakim etapie postępowania ugoda została zawarta. Gdy ugoda zostanie zawarta przed rozprawą – sąd zwraca całość opłaty od pisma wszczynającego postępowanie w I instancji oraz opłatę od zarzutów od nakazu zapłaty. Pobierana jest jedynie opłata 30 zł (zgodnie z Art. 79. 1. 1) h) i 3. Ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Ugoda, co do zasady, powinna mieć charakter zgodnego oświadczenia stron, uzgodnionego w tracie rozmów, mediacji, ustaleń i wzajemnych ustępstw – nie budzących wątpliwości i poczucia skrzywdzenia żadnej ze stron. Może się jednak pojawić pytanie czy jest możliwe odwołanie od ugody sądowej. Tak, istnieje taka możliwość, na drodze powództwa o ustalenie nieważności ugody. Ugoda może zostać również uznana za bezskuteczną na skutek złożenia skargi pauliańskiej. Ugoda podlega również przepisom o wadach oświadczeń woli i oczywiście nieważność ugody stanowi nieistnienie stosunku prawnego będącego jej przedmiotem.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button