Czy jest możliwe wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej (KW) po zmarłym? Tak, ale nie zawsze jest to prosta i oczywista sprawa. W przypadku śmierci właściciela/współwłaściciela nieruchomości i jednocześnie kredytobiorcy, zgodnie z przepisami prawa, na jego miejsce wchodzą spadkobiercy. Jeżeli kredyt nie został spłacony do końca to właśnie na nich ciąży obowiązek dalszej spłaty rat. Jeżeli spadkobiercy nie poczuwają się do obowiązku spłaty, bank, mając zabezpieczenie na nieruchomości – hipotekę umowną, doprowadzi do zaspokojenia swojej wierzytelności poprzez sprzedaż nieruchomości w postępowaniu egzekucyjnym.

Jak więc można uniknąć takiej sytuacji? Jeżeli dziedziczymy nieruchomość należy sprawdzić, w pierwszej kolejności, co dzieje się w księdze wieczystej. Czasami niestety może okazać się, że obciążenia na hipotece są większe niż wartość odziedziczonej nieruchomości. Wgląd do KW jest możliwy na stronie internetowej. Jeżeli okaże się, że obciążenia są większe niż wysokość spadku należy zastanowić się w jaki sposób przyjąć spadek i czy w ogóle go przyjmować.

Jeżeli w dziale IV KW jest wpisana hipoteka umowna jest tam również informacja kto udzielił kredytu, kiedy i na jaką kwotę. Kredyt nie zniknie po śmierci kredytobiorcy. Aby nie doszło do licytacji nieruchomości raty muszą być spłacane przez spadkobierców zmarłego. Pierwszym krokiem w takiej sytuacji powinno być stwierdzenie nabycia spadku, można je uzyskać u notariusza, a następnie należy poinformować kredytodawcę o śmierci kredytobiorcy i ustalić warunki dalszej spłaty należności.

W sytuacji kiedy kredyt został już spłacony, ale w księdze wieczystej pozostał wpis hipoteki – spadkobiercy, na podstawie spadkobrania, składają najpierw wniosek o wpis własności w księdze wieczystej. Następnie składają wniosek o wykreślenie hipoteki z działu IV KW. Do wniosku o wykreślenie należy dołączyć list mazalny, który wydaje kredytodawca. Większość banków w takiej sytuacji, raczej bez problemu, zmienia dane właścicieli nieruchomości na tym dokumencie, na podstawie wniosku o wpis własności w KW.

Podsumowując, na pewno warto uporządkować księgę wieczystą odziedziczonej nieruchomości jak najszybciej, szczególnie w sytuacji kiedy planujemy jej sprzedaż. Jeżeli nie, to również warto mieć czyste konto bo, po kilku czy kilkunastu latach, znalezienie wszystkich wymaganych dokumentów do wniosku może okazać się skomplikowane. Zapraszamy do kontaktu wszystkich zainteresowanych tym tematem.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button