Wykreśleniem hipoteki przymusowej z księgi wieczystej, ustanowionej przez Urząd Skarbowy (US), musi zając się właściciel nieruchomości. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku wykreślenia wpisu o dożywociu lub wpisu hipoteki przymusowej ustanowionej przez ZUS.
US, podobnie jak ZUS, wpisuje hipotekę przymusową przedsiębiorcom zalegającym z opłacaniem podatków. Jest to jeden ze sposobów zabezpieczenia należności Urzędu Skarbowego. W przypadku kiedy nie dojdzie do spłaty zadłużenia lub zawarcia ugody, Urząd Skarbowy może egzekwować swoje należności w drodze licytacji nieruchomości.
Kiedy dojdzie do licytacji, dłużnik US nie ma już problemu z wpisami hipoteki przymusowej, bo oczywiście traci nieruchomość. Ale w przypadku spłaty zadłużenia wobec US, wpis hipoteki przymusowej pozostaje w IV dziale księgi wieczystej. Dzieje się tak ponieważ wierzyciel, w tym przypadku Urząd Skarbowy, nie ma obowiązku występować z wnioskiem o wykreślenie hipoteki przymusowej.
Pierwszą sprawą, którą musi załatwić były dłużnik US w takiej sytuacji, jest uzyskanie dokumentu potwierdzającego wygaśnięcie wierzytelności podatkowej. Aby uzyskać zaświadczenie o zapłaconej należności zabezpieczonej hipoteką przymusową należy złożyć wniosek w oddziale US, właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. Wniosek podlega opłacie skarbowej. US, po otrzymaniu wniosku i zweryfikowaniu czy zadłużenie za okresy objęte wpisem w księdze wieczystej zostało spłacone, wydaje zaświadczenie.
Kolejny etap to złożenie wniosku w sądzie wieczystoksięgowym, właściwym dla położenia nieruchomości obciążonej wpisem. Tutaj procedura i opłaty są takie same jak w przypadku wniosku o wykreślenie hipoteki przymusowej ZUS. Wniosek należy złożyć wraz z zaświadczeniem wydanym przez Urząd Skarbowy i uiścić opłatę sądową w kwocie 100 zł.
Wykreślenie hipoteki przymusowej US i/lub ZUS leży w interesie właściciela nieruchomości. I warto jeszcze raz podkreślić, że wpis hipoteki przymusowej nie zostanie usunięty z automatu po spłacie zadłużenia. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby zainteresowane tym tematem, nasza Kancelaria ma szerokie doświadczenie w dziedzinie prawa gospodarczego oraz w sprawach wieczystoksięgowych.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.