Wykreśleniem hipoteki przymusowej z księgi wieczystej, ustanowionej przez ZUS, musi zając się właściciel nieruchomości. Tak samo jak ma to miejsce w przypadku wykreślenia wpisu o dożywociu.

O tym, że ZUS wpisuje hipotekę przymusową przedsiębiorcom zalegającym z opłacaniem składek na ubezpieczenie pisaliśmy jakiś czas temu. Jest to forma zabezpieczenia należności ZUS na nieruchomości. Jest to też, z pewnością, czynnik działający na psychikę dłużnika, mobilizujący do działania i spłaty zadłużenia W przypadku kiedy nie dojdzie do spłaty całości zadłużenia lub zawarcia ugody, ZUS, jako wierzyciel, może wystąpić o egzekucję swoich należności w drodze licytacji nieruchomości.

To wariant negatywny, ale dzisiaj zajmijmy się wariantem pozytywnym, kiedy zadłużenie wobec ZUS zostaje spłacone, ale pozostaje też wpis hipoteki przymusowej w IV dziale księgi wieczystej. Jak się go pozbyć?

Pierwszą sprawą, którą musi załatwić były dłużnik ZUS w takiej sytuacji jest uzyskanie oświadczenia w celu wykreślenia hipoteki przymusowej. Aby takie oświadczenie otrzymać należy złożyć wniosek w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania lub siedziby firmy. ZUS, po otrzymaniu wniosku, weryfikuje czy zadłużenie za okresy objęte wpisem w księdze wieczystej zostało spłacone. Po potwierdzeniu spłat wydaje oświadczenie, a w przypadku kiedy zadłużenie nie zostało uregulowane, informuje o tym wnioskodawcę. Jeżeli chodzi o termin rozpatrzenia takich wniosków to nie ma tu dokładnie określonego terminu – ZUS na stronie internetowej informuje, że są one rozpatrywane „w miarę możliwości jak najszybciej”.

Kolejnym etapem jest złożenie wniosku, w sądzie wieczystoksięgowym właściwym dla położenia nieruchomości obciążonej wpisem. I tutaj niezbędnym załącznikiem jest oryginał oświadczenia ZUS, informujący o zgodzie na wykreślenie hipoteki przymusowej i opłata sądowa w kwocie 100 zł.

Może pojawić się pytanie czy właściciel nieruchomości obciążonej wpisem ZUS musi składać wniosek lub wnioski – bo wpisów może być kilka, o wykreślenie hipoteki przymusowej. Oczywiście nie ma takiego obowiązku, ale na pewno warto załatwiać takie sprawy na bieżąco. Wpis hipoteki przymusowej nie zostanie usunięty z automatu po spłacie zadłużenia, ZUS również nie złoży wniosku o wykreślenie takiego wpisu.

Zapraszamy do kontaktu osoby zainteresowane tym tematem, nasza Kancelaria ma szerokie doświadczenie w dziedzinie prawa gospodarczego oraz w sprawach wieczystoksięgowych.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button