Z taką możliwością muszą się liczyć przedsiębiorcy, którzy po potrąceniu składek z wynagrodzenia pracowników, nie odprowadzają ich do ZUS-u lub nie zgłaszają – nawet za zgodą zainteresowanego (pracownika), wymaganych danych lub zgłaszają nieprawdziwe dane.
Tak, istnieje szansa na zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ZUS, ale chyba niewielu przedsiębiorców ma tego świadomość, bo temat ten bardzo rzadko pojawia się w przestrzeni publicznej.
Na stronach internetowych ZUS-u jest umieszczona krótka informacja o możliwości złożenia przez ZUS zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa z zakresu ubezpieczeń społecznych, określonych przepisami kodeksu karnego, na podstawie art. 218, art. 219 oraz art. 284 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 – Kodeks karny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1600, z późn. zm.).
Art. 218 § 1a kk mówi, że „Kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”. Natomiast w art. 219 kk czytamy: „Kto narusza przepisy prawa o ubezpieczeniach społecznych, nie zgłaszając, nawet za zgodą zainteresowanego, wymaganych danych albo zgłaszając nieprawdziwe dane mające wpływ na prawo do świadczeń albo ich wysokość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.”
Oczywiście ZUS nie złoży zawiadomienia w przypadku 1 czy 2 miesięcy opóźnienia w płatności, ale jeżeli przedsiębiorca nie opłaca składek za swoich pracowników przez kilka lub kilkanaście miesięcy, to już powinien liczyć się z możliwością postawienia mu zarzutów karnych. Dotyczy to również sytuacji, w której pracownik nie zostanie zgłoszony do ubezpieczenia w ZUS – ie, a także w przypadku kiedy w zgłoszeniu będą podane dane niezgodne z prawdą.
Masz dodatkowe pytania?
Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.