Wpis ZUS na hipotece, a chodzi oczywiście o wpisy hipoteki przymusowej w  księgach wieczystych (KW) nieruchomości, należących do dłużników,  to bardzo często stosowany środek zabezpieczenia należności. ZUS wpisuje hipotekę przymusową przedsiębiorcom mającym zaległości w opłacaniu składek na ubezpieczenie społeczne i najczęściej spotyka to osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

O hipotece przymusowej, pisaliśmy już wielokrotnie. Jest to forma zabezpieczenia należności wierzyciela na majątku dłużnika, w tym przypadku nieruchomości dłużnika. ZUS bardzo chętnie korzysta z tej możliwości, bo jest to prosta i szybka forma zabezpieczenia. Sąd wieczystoksięgowy dokonuje  wpisu na wniosek ZUS na podstawie decyzji administracyjnej. Nie musi być ona nawet ostateczna, wystarczy, że została doręczona dłużnikowi. Należy również zaznaczyć, że wpis hipoteki przymusowej działa mobilizująco na większość dłużników, bo w przypadku skumulowania się zadłużenia ZUS może wnioskować o licytację obciążonej  nieruchomości, co oczywiście wiąże się z jej utratą przez dłużnika.

Z takim problemem zgłosiła się do naszej Kancelarii klientka mająca, już od kilku lat, zaległości w opłacaniu składek ZUS. Prowadzi działalność gospodarczą i jej problemy finansowe zaczęły się w czasie pandemii. ZUS na przestrzeni  4 miesięcy ubiegłego roku wpisał łącznie 15 hipotek przymusowych na należącej do niej nieruchomości. Kwoty pojedynczych wpisów opiewają od  trzech do dwudziestu tysięcy złotych. Trzy wnioski czekają jeszcze na wpis, co da łącznie 18 hipotek przymusowych.  Należy tu zaznaczyć, że koszt wykreślenia jednego wpisu z KW to 100 zł i ponosi go właściciel obciążonej nieruchomości. Oczywiście jeżeli nieruchomość nie zostanie zlicytowana.

ZUS coraz częściej, przy wpisach hipoteki przymusowej,  rozbija kwotę należną z  tytułu składek na ubezpieczenie społeczne na mniejsze kwoty. Każdy z  wniosków obejmuje kwoty z 3-4 miesięcy. Wcześniej,  zadłużenie nawet z kilku lat, było kumulowane w łączną kwotę na jednym wniosku. Ma to duże znaczenie bo wpisy w KW, po spłaceniu zadłużenia, nie są anulowane z automatu. Właściciel nieruchomości musi złożyć wnioski o ich wykreślenie, wraz ze zgodą wierzyciela na wykreślenie wpisu oraz uiścić stosowną opłatę.

Co zrobić aby nie dopuścić do takiej sytuacji? Po pierwsze należy szybko reagować kiedy pojawiają się problemy finansowe.  Nie wolno kumulować zadłużenia miesiącami czy nawet latami i liczyć na cud.  Przy kwotach niemożliwych do wpłaty jednorazowo  warto podpisać ugodę i rozłożyć kwotę zadłużenia na raty. ZUS zawiesza wtedy postępowanie egzekucyjne i nie nalicza odsetek.

Zapraszamy do kontaktu osoby borykające się z problemem zadłużenia w  ZUS i/lub US. Mamy szerokie ma szerokie doświadczenie w negocjowaniu korzystnych układów ratalnych dla naszych klientów.

Masz dodatkowe pytania?

Zapraszamy do kontaktu i umówienia spotkania w Kancelarii w Warszawie. Zapewniamy naszym Klientom kompleksową pomoc prawną.

Call Now Button